597 317 235

Otevírací doba

Pondělí7.30 - 18.00
Úterý7.30 - 18.00
Středa7.30 - 18.00
Čtvrtek7.30 - 18.00
Pátek7.30 - 18.00
Sobota8.00 - 12.00
Neděle13.00 - 17.00

Státní svátky zavřeno

Kalendář akcí

Prodáváme vstupenky sítí:

Kam na oběd:

Úvod / Kalendář akcí / Macramé: Výtvarný kurz

Macramé: Výtvarný kurz

Aktualizováno: 15.5.2019 07:58

K-Klub Havířov, Městská knihovna, Šrámkova 2a

Macramé: Výtvarný kurz

11. 6. 2019 / 17:00 - 20:00 hod.

Cena: 500,- Kč

Městská knihovna Havířov

 

Drhání je českým synonymem k jedné z nejstarších textilních technik „macramé“ (většinou se odvozuje od arabského muharram = mřížoví).

Techniku drhání lze prakticky využít při výrobě oděvů, opasků, kabelek, náramků, šperků i bytových doplňků (závěsy do dveří, závěsy na květináče, tapisérie, kabelky, oděvy a mnohé další).

K drhání není potřeba žádných složitých pomůcek. Na menší kousky využijeme klidně i podložku z měkkého dřeva, do níž si přitlučeme očka z provázků pomocí hřebíčků. Nebo využijeme váleček na paličkování. Obvykle se základní uzly navazují na rovný předmět, jako je například tyčka, tužka, vařečka a pak je třeba si tyto pomůcky někde stabilizovat abychom mohli začít s vázáním uzlů. Provázky jsou základní potřebou pro tvorbu. Nejlépe se pracuje s bavlněnými, které nekloužou a navíc se dají i barvit.

Základem práce při drhání je naučit se několik uzlů, pěkně rovnoměrně je utahovat a směrovat vodící nit pod patřičným úhlem. K těm nejdůležitějším základním uzlům patří uzel čtvercový, uzel základní, střídavý uzel, poloviční střídavý uzel, uzel Josefína. Jakmile jsme toto zvládli, už jen obměňujeme pořadí uzlů, úhel vodící šňůry a můžeme začít pracovat na složitějších projektech. Pamatujeme, že vodicí nit musí být několikanásobně delší, než je výsledná délka celého DIY projektu. Drhání jde docela rychle od ruky, a jakmile se naučíme základní uzly, obvykle nás tato výtvarná rukodělná technika naprosto pohltí. Výrobky se dají vyzdobit například pomocí korálků nebo tak, že provázky obarvíte metodou ombré (barvení látek metodou postupného vzlínání barvy, která je nejsytější na začátku vlákna nebo textilie a směrem vzhůru barva bledne).
Zpestřením vzorů je navlékání korálků, válečků a podobných předmětů na osnovní nitě.

Jako materiál se většinou používá bavlněná šňůra, kterých je na trhu nyní velké množství. Na barevné variantě je třeba se předem domluvit s Kreatinka.

Cena: 500 Kč - v ceně je zahrnutý veškerý materiál
(platba předem na účet a po domluvě s Kreatinka)

Děkujeme našim partnerům